• OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W NASZEJ SZKOLE

3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić dzieciom rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, tak często zapomnianych. Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości.

W piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 232 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Pana Dyrektora, który przedstawił wszystkim zarys historyczny obchodzonego święta oraz podkreślił, iż to właśnie nasza Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie a drugą na świecie. Pan Dyrektor zachęcał wszystkich zebranych, by z dumą i szacunkiem odnieść się do narodowych barw i wywiesić na domach biało-czerwone flagi. Następnie uczniowie klas 0 - IV zaprezentowali program artystyczny, którego treści przybliżyły zebranym okoliczności powstania tego ważnego dokumentu oraz jego główne postanowienia. Uczniowie oraz nauczyciele wysłuchali komentarzy historycznych i recytowanych utworów lirycznych poświęconych temu wydarzeniu.

Celem głównym uroczystości celem było ukazanie młodszemu pokoleniu, jak ważna jest pamięć o Konstytucji 3 Maja. Mamy nadzieję, że ten krótki powrót do przeszłości zapadnie w pamięci każdemu uczestnikowi apelu na wiele dni.

• DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

"TYDZIEŃ DLA ZIEMI"

22 kwietnia to ważna data dla każdego mieszkańca naszej planety - to Międzynarodowy Dzień Ziemi. To coroczne wydarzenie jest obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Jest to okazja, aby zastanowić się nad tym jak można dbać o środowisko i chronić naszą planetę - ZIEMIĘ.

W minionym tygodniu zerówkowicze, podczas zajęć związanych z tematyką tygodnia "Dbamy o naszą planetę", dowiedzieli się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, jak chronić Ziemię i zostać przyjacielem przyrody. Były również okazje do rozmów na temat Ziemi jako planety w kosmosie, między innymi o tym, że jest to jedyna zamieszkała planeta. Uczniowie stworzyli także "Kodeks Małego Ekologa", uczyli się między innymi jak poprawnie segregować śmieci, co to jest recykling, w jaki sposób można oszczędzać wodę i energię. Na zakończenie cyklu zajęć dzieci stworzyły piękne prace plastyczne o tematyce ekologicznej.