• Aktualności

          • UROCZYSTOŚĆ 25-lecia NADANIA NASZEJ SZKOLE IMIENIA ks. bpa JAKUBA GLAZERA

            TELEWIZJA RBR.INFO:    https://rbr.info.pl/?p=46790

             

            25 LAT Z PATRONEM

            21 września 2023 r. Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Jakuba Glazera w Woli Jasienickiej świętowała 25 rocznicę nadania imienia. Obchody jubileuszowe zainaugurowane zostały mszą św. w kościele w Woli Jasienickiej, którą koncelebrowali: ks. bp Krzysztof Chudzio, ks. Marek Zarzyczny, ks. Władysław Kordas, ks. Mirosław Mateja i ks. Karol Burda. Ksiądz biskup, w wygłoszonym przez siebie kazaniu, podkreślił wartości chrześcijańskie, które są drogowskazami w codziennej pracy, i które doskonale znał i praktykował ksiądz biskup Jakub Glazer, a jest to postać znakomita i godna naśladowania we współczesnym świecie.

            Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości na czele z pocztami sztandarowymi wszystkich szkół gminy Jasienica Rosielna udali się do szkoły podstawowej, gdzie nastąpiło uroczyste poświęcenie tablicy pamiątkowej przez biskupa Krzysztofa oraz jej odsłonięcie przez wójta gminy Urszulę Brzuszek i dyrektora szkoły Marka Chęcia. Kolejna część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej i rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu szkoły.

            Następnie swoje przemówienie wygłosił dyrektor szkoły, który nie krył dumy z przeżywania tak pięknego jubileuszu oraz tego, iż w tak szczególnym dniu, ważnym w historii społeczności szkolnej a także lokalnej, mógł powitać znakomitych gości.

            Swoją obecnością zaszczycili wymienieni wcześniej kapłani, a także wójt Gminy Jasienica Rosielna - Urszula Brzuszek, w imieniu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy – Jerzy Ferdynand Adamski, Poseł na Sejm RP – Adam Śnieżek, w imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch – starszy wizytator Barbara Dżugan, sekretarz gminy – Anna Fic, skarbnik gminy – Michał Siwak, radni gminy z Jasienicy Rosielnej – Marek Gerlach i Dariusz Krupa, sołtys wsi Wola Jasienicka – Wiesław Pigoń, inspektor nadzoru – Janusz Leń, była dyrektor szkoły w Woli Jasienickiej – Elżbieta Cwynar, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy Jasienica Rosielna, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, właściciele firm współpracujący ze szkołą – firmy Drewger, Woodpol, TJM Jaszczur, oraz przedstawiciele organizacji działających w Woli Jasienickiej – OSP, KGW, filia CKiBP.

            Część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły w Woli Jasienickiej, zaprezentowana została w formie programu informacyjnego lokalnej telewizji. Była to okazja do wspomnienia historii szkoły i osób, które przyczyniły się do jej rozwoju. Nie sposób było pominąć dzień 2 września 1998r, w którym nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole podstawowej przez abpa Józefa Michalika.  Ponadto w scenkach rodzajowych młodzież przedstawiła istotne momenty z życia patrona. Montaż przeplatany był piosenkami i wierszami, które ściśle wiązały się osobą ks. bpa Jakuba Glazera. Na koniec uczennice młodszych klas wykonały taniec dla patrona.

            Po akademii głos zabrali: wójt gminy Urszula Brzuszek, starszy wizytator Barbara Dżugan oraz dyrektor biura Bogdana Rzońcy – Jerzy F. Adamski. Wszyscy wyrazili słowa uznania, podziwu i podziękowania dla społeczności szkolnej za przygotowanie tak wyjątkowej oprawy tego dnia.

            Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia nadania szkole imienia ks. bpa Jakuba Glazera na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich, którzy brali udział w tym wydarzeniu. Świętowanie było doskonałą okazją do potwierdzenia przez społeczność szkolną, że tworzy strukturę opartą na zgodnym współistnieniu trzech stanów: uczniów, nauczycieli i rodziców.  Kieruje się ona wartościami chrześcijańskimi, wzorując się życiem i działalnością swojego Rodaka – patrona szkoły ks. bpa Jakuba Glazera. Czas pokazał, że wybór patrona dokonany 25 lat temu był trafny, ponieważ wyraźnie podkreśla tożsamość szkoły i jej kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych oparty na takich wartościach jak: wiara, miłość, mądrość i wolność. Patron jest bardzo ważną postacią w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, które są pielęgnowane przez lata. Ks. bp Jakub Glazer to ktoś, kto jest dla wszystkich wzorem, kogo się podziwia i naśladuje. Jest postacią ukochaną i wielbioną, która dla dobra bliźnich poświęciła swoje życie. Refleksją po tych wspaniałych chwilach niech będzie motto uroczystości jubileuszowej, trafnie opisujące postawę patrona szkoły:

            Z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka.” 

          • Debata społeczna - BEZPIECZEŃSTWO DLA DZIECI

            27 września br. w auli przy Urzędzie Gminy w Jasienicy Rosielnej odbyła się debata społeczna pod nazwą "Bezpieczeństwo dla dzieci - edukacja dla społeczeństwa". Do udziału w debacie zaproszono młodzież klasy VI, VII i VIII.

                        W problematykę spotkania wprowadził wszystkich przedstawiciel KPK Brzozów, insp. dr Mariusz Skiba.

            Prelekcja funkcjonariusza z wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego uświadomiła młodym słuchaczom, że odpowiedzialności karnej podlega każdy nieletni, który dopuścił się czynu zabronionego.

            W kolejnym wystąpieniu "Szkodliwe działania substancji psychoaktywnych" pani Agata Karamus z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzozowie, mówiła o zagrożeniach związanych z korzystaniem z używek.  Nie tylko alkohol i tradycyjne papierosy, ale także e-papierosy i popularne szczególnie wśród młodzieży napoje energetyczne wykazują działania uzależniające, wywołują zaburzenia świadomości, postrzegania i zachowania.  

            Jak można uchronić się przed demoralizacją i uzależnieniem? Ten temat poruszyły w swoich wykładach panie dr Beata Jamrógiewicz oraz dr Barbara Skawina  - "Moja pasja - moja wolność - moje bezpieczeństwo", "(Nad)odpowiedzialność dziecięca, trudne dorastanie - uzależnienia". Dopełnieniem wykładu były występy dzieci i młodzieży, które dzięki swoim pasjom są pobudzone do działania, zmotywowane, mają poczucie celu. Uczestnicy debaty podziwiali występy zespołu taneczno – sportowego z SP z Orzechówki, Mileny Korfanty – uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stpnia w klasie fortepianu oraz Oliwi Furtek – tancerki krośnieńskiego Studia Tańca SOLART.

             Gratulujemy autorom inicjatywy i zaangażowania. Każda realizacja zadania związana z profilaktyką i bezpieczeństwem młodzieży jest dziś tak ważna. Życie bowiem pokazuje, jak bardzo najmłodsi są narażeni na współczesne zagrożenia. Dziękujemy i czekamy na kolejne działania!!!

             

             

          • ENERGIA ODNAWIALNA - warsztaty dla najmłodszych

            W naszej szkole  27 września odbyły się warsztaty pt: "Energia odnawialna", zorganizowane przez Agencję Szkolno - Przedszkolną LUPUS. Podczas zajęć dzieci z grupy "0" oraz uczniowie klas I - III miały okazję dowiedzieć się skąd bierzesię prąd elektryczny, jak trafia do naszych domów i jak można odciążyć środowisko, stosując tzw. alternatywne źródła energii elektrycznej. Pan prowadzący warsztaty z projektu edukacyjnego zaprezentował model elektrowni wiatrowej oraz słonecznej, a także zaprosił dzieci do wykonywania ciekawych doświadczeń. Uczestnicy warsztatów samodzielne sprawdzali ich działanie: świecili lampkami za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej, wprawiali w ruch wiatraki i samochodzik, używając mini paneli fotowoltaicznych.

            Na koniec każdy uczestnik pozował do zdjęcia w stroju naukowca i otrzymał dyplom.

            Dziękujemy za udane warsztaty i z niecierpliwością czekamy na kolejne!!!

          • BRAT ZDZISŁAW OLEJKO - MISJONARZ Z RWANDY

            26 września gościliśmy w naszej szkole brata Zdzisława Olejko ze zgromadzenia oo. Pallotynów, naszego rodaka, który od trzydziestu siedmiu lat przebywa w Rwandzie – małym kraju położonym w Afryce. Misjonarz spotkał się z najmłodszymi oraz uczniami klas I-VIII.

            Brat Zdzisław opowiadał o swojej pracy misyjnej, przybliżył też uczniom sytuację społeczną i warunki gospodarcze panujące w tym małym kraju Afryki.  Ojciec opowiadał naszym uczniom o życiu codziennym Afrykańczyków, o ich zmaganiach, problemach, szkole. W ciekawy sposób prowadził dialog z młodzieżą, która chętnie zadawała pytania.Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści brata Zdzisława dotyczące kultury i zwyczajów mieszkańców Rwandy, które okazały się nie tylko bardzo odmienne od naszych, ale przede wszystkim różnorodne i wyjątkowo ciekawe. Słowa misjonarza potwierdzały licznie przywiezione przedmioty wywodzące się z afrykańskiej kultury. Tym sposobem młodzież mogła także zobaczyć różnego rodzaju ozdoby i dekoracje odzwierciedlające charakter i specyfikę kontynentu. Uczniowie poznali też kilka zwrotów grzecznościowych w języku mieszkańców Rwandy i dowiedzieli się, w jaki sposób przekazywane są pozdrowienia, powitania i pożegnania. Z pewnością na długo w naszej pamięci i sercu pozostanie radość i świadectwo życia naszego wyjątkowego gościa.

            Serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

            ​​​​„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

             20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W tym roku nasze przedszkolaki również świętowały swój dzień. Panie zaplanowały wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie, konkursach i tańcach przy ulubionych dziecięcych przebojach. Nie zabrakło równiez miejsca na słodki poczęstunek. Roześmiane buzie świadczyły o dobrej zabawie. Złożyliśmy maluszkom najszczersze życzenia: samych wspaniałych dni w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był niezwykłą przygodą, przynoszącą wiele doświadczeń!

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          • DZIEŃ KROPKI W GRUPIE NIEDŹWIADKI 

            Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września. Ten dzień jest świętem  kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Nasze przedszkolaki również obchodziły ten dzień. Dzieci chętnie wystroiły się w kropkowe ubrania. Podjęły się także wykonania różnych zadań i zabaw: zabawa kolorowymi piłkami, zabawy z chustą animacyjną, malowanie farbami folii bąbelkowej, wyklejanie sowy kuleczkami plasteliny. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. To był intensywny dzień pełen emocji i wrażeń, co zauważyć można było na twarzach najmłodszych! 

          • SPOTKANIE uczniów klas I-III z funkcjonariuszami POLICJI

                        W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem 13 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami z posterunku Policji w Jasienicy Rosielnej – mł. asp. Pawłem Furtek oraz sierż. szt. Łukaszem Mazur.

                      Na spotkaniu  prowadzący zwrócili uwagę, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania. Przypomnieli także zasady poruszania się po ulicy i chodniku, podkreślając, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Policjanci przestrzegli także najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni, zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci nie tylko jako pieszych, ale również jako pasażerów samochodu, prawidłowe zapinanie fotelika i pasów bezpieczeństwa. Warte przypomnienia okazały się również konieczne uprawnienia i odpowiedni wiek dla dzieci korzystających z rowerów, hulajnóg i quadów!  Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań, ale i na wiele potrafiły wyczerpująco odpowiedzieć.  Uczniowie wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.

                       Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy gościć w szkole przedstawicieli służb mundurowych. Spotkanie z policjantami okazało się bardzo potrzebne- uczniowie odświeżyli sobie już znane im informacje oraz dowiedzieli się o wielu nowych sprawach. DZIĘKUJEMY !!!